By Sainsbury's Fat free natural Cottage Cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1318kj (316 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1318kj (316 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.7g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 0 |
| Sodium | 172mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 172mg |
| Sugars | 7.4g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Buchholz Frischnudeln (Similarity score: 16.58)
- Houmous Le Véritable, 250 Grammes, Marque Sharon Valley (Similarity score: 19.04)
- Salade De Pâtes (Similarity score: 19.54)
- Beignet Framboise (Similarity score: 19.77)
- Mousse De Harengs (Similarity score: 24.45)
- Biocoop Cappelletti Bleu & Noix (Similarity score: 26.62)
- Cauliflower & Spinach Ravioli (Similarity score: 27.34)
- Tortello Casalingo (Similarity score: 29.31)
- Golden Flake, Golden Flake Snack Foods Inc Golden Flake, Sunflower Seeds (Similarity score: 29.91)
- Laurel Bonito Del Norte En Aceite De Oliva (Similarity score: 30.23)
- Vegan Bright Little Brownie Dreamy Chocolate (Similarity score: 31.05)
- Eden Gourmet Houmous Oriental (Similarity score: 31.58)
- Izico Belgium,bicky Bicky Dressing (Similarity score: 31.84)
- Filetti Di Tonno All'olio Di Oliva In Porzioni (Similarity score: 32.35)
- Rillettes De Rascasse 130 Ml (Similarity score: 35.19)