Eden Gourmet Houmous oriental
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1322kj (316 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1322kj (316 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lundberg, Lundberg Family Farms Organic Rice Cakes (Similarity score: 15.91)
- Wehah Farm Inc Organic Brown Rice Cakes (Similarity score: 15.91)
- Lundberg Family Farms Organic Wild Rice Cakes (Similarity score: 15.91)
- Lundberg Family Farms Brown Rice Cakes (Similarity score: 15.91)
- Lidel Gelitificante Vegano (Similarity score: 20.37)
- Houmous Le Véritable, 250 Grammes, Marque Sharon Valley (Similarity score: 22.21)
- Golden Flake, Golden Flake Snack Foods Inc Golden Flake, Sunflower Seeds (Similarity score: 24.88)
- Millefeuille (Similarity score: 27.75)
- Mousse De Harengs (Similarity score: 28.90)
- Saila,sperlari Saila Liquirizia Purissima Ft (Similarity score: 28.97)
- Seeded Chunky Houmous (Similarity score: 30.36)
- By Sainsbury's Fat Free Natural Cottage Cheese (Similarity score: 31.58)
- Streit's Streit's, Matzos, Mediterranean (Similarity score: 31.69)
- Bagel Cinnamon Raisin (Similarity score: 31.83)
- Salade De Pâtes (Similarity score: 32.57)