0.33 lb bacon & cheddar patties
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 17.33g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.33g |
| Saturated Fat | 7.33g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 36.65% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.7% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 253mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 253mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Burgers Ronds Nature 80% Viande De Boeuf Française 20% De Matière Grasse (Similarity score: 12.39)
- Rillettes De Porc A La Mirabelle (Similarity score: 14.14)
- L'étal Du Boucher Beef Burgers (Similarity score: 20.46)
- Sandwich (Similarity score: 21.14)
- Wild Garlic Chicken Kiev With Salted Butter (Similarity score: 21.75)
- Beef & Bean Green Chili Burrito (Similarity score: 22.41)
- Gluten Free Margherita Pizza (Similarity score: 23.94)
- Côtes De Dos De Porc (Similarity score: 24.86)
- Cotes De Dos De Porc (Similarity score: 24.86)
- Morrisons Chicken And Bacon Caesar (Similarity score: 25.08)
- Terrine De Lapin (Similarity score: 25.31)
- Franprix Pizza Fromages Poulet Epice (Similarity score: 25.55)
- Mejillones Del Pacífico En Escabeche (Similarity score: 25.66)
- Iceland Scotch Eggs (Similarity score: 25.78)
- Higgidy Higgidy Spinach,feta & Roasted Pepper Quiche 400g (Similarity score: 26.44)
Ingredients List
- Minced Beef
- Coating
- Cheddar
- Water
- E339
- Cream
- Salt
- E200
- Apo Carotenal
- Bacon
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)