Cadbury Pots of Joy Chocolate Brownie Flavour
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 973kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 973kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 7.8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 56.11510791366906% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.1% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 20.8g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum Magnum Crème Glacée En Pot Chocolat Blanc & Cookies 440ml (Similarity score: 8.80)
- Dean's Country Fresh Dean's, Country Fresh, Classic Ice Cream, Blueberry Cream Pie (Similarity score: 9.28)
- Tarte Normande (Similarity score: 9.33)
- Tea Rrific Tea Rrific, Ice Cream, London Mist (Similarity score: 9.35)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 9.82)
- Premium Cherry Amaretto Flavored Ice Cream With A Thick Fudge Ribbon And Maraschino Cherry Slices, Cherry Fudge (Similarity score: 10.13)
- Yeti Frozen Custard Yeti Frozen Custard, Frozen Custard, Cinnamon Toast (Similarity score: 11.02)
- Target Stores Tiramisu Gelato (Similarity score: 11.65)
- French Vanilla Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 12.21)
- Talenti Gelato (Similarity score: 12.69)
- Friendly's Friendly's, Premium Ice Cream, Royal Banana Split (Similarity score: 12.94)
- Shurfine, Western Family Foods Inc Shurfine, Creamery Select Premium Ice Cream, Banana Nut (Similarity score: 13.00)
- Purple Cow Limited Edition Premium Ice Cream (Similarity score: 13.18)
- O Organics, Glencourt Inc Organic Ice Cream (Similarity score: 13.38)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.43)
Ingredients List
- Water
- Pork Gelatin
- Flavouring
- Emulsifier
- Whey
- Stabiliser
- Dehydrated Glucose Syrup
- Acidity Regulator
- Salt
- Condensed Skimmed Milk
- Milk Chocolate
- Sugar
- Cream
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Palm Oil
- Buttermilk
- Modified Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)