Magnum Magnum Crème Glacée en Pot Chocolat Blanc & Cookies 440ml
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 977kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 977kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0.38 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.38 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 55.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.3% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cadbury Pots Of Joy Chocolate Brownie Flavour (Similarity score: 8.80)
- Friendly's Friendly's, Premium Ice Cream, Royal Banana Split (Similarity score: 9.86)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 10.40)
- Boni Glace Banana Split (Similarity score: 10.63)
- Batch Batch, Ice Cream, Green (tea) (Similarity score: 10.82)
- Batch Batch, Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 10.82)
- Tea Rrific Tea Rrific, Ice Cream, London Mist (Similarity score: 10.91)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Birthday Cake 500ml (Similarity score: 10.96)
- New Orleans Ice Cream Co Ice Cream (Similarity score: 12.04)
- Yeti Frozen Custard Yeti Frozen Custard, Frozen Custard, Cinnamon Toast (Similarity score: 12.57)
- Meijer Meijer, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 12.74)
- Mango Ice Cream (Similarity score: 12.80)
- Steve's Ice Cream Small Batch Bourbon Vanilla Ice Cream, Small Batch Bourbon Vanilla (Similarity score: 12.98)
- Fazer,pingviini Premium Maitosuklaa (Similarity score: 13.06)
- Talenti Gelato (Similarity score: 13.18)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Sunflower Oil
- Butterfat
- Wheat Flour
- Skimmed Milk Powder
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Emulsifier
- Glucose Syrup
- Stabiliser
- Invert Sugar Syrup
- Natural Flavouring
- Sugar
- Cocoa Powder
- Salt
- Raising Agent
- Cream
- Skimmed Milk Powder
- Concentrate
- Cocoa Butter
- Glucose Fructose Syrup
- Whole Milk Powder
- Soya Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)