Friendly's Friendly's, premium ice cream, royal banana split
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.11g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.11g |
| Saturated Fat | 6.16g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 49.95944849959449% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 20.55g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fazer,pingviini Premium Maitosuklaa (Similarity score: 5.95)
- Magnum Magnum Crème Glacée En Pot Chocolat Blanc & Cookies 440ml (Similarity score: 9.86)
- Cadbury Pots Of Joy Chocolate Brownie Flavour (Similarity score: 12.94)
- Meijer Meijer, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 13.62)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Birthday Cake 500ml (Similarity score: 13.80)
- Boni Glace Banana Split (Similarity score: 13.85)
- Spartan Spartan, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 14.38)
- Mango Ice Cream (Similarity score: 14.80)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 15.12)
- Shurfine, Western Family Foods Inc Shurfine, Creamery Select Premium Ice Cream, Banana Nut (Similarity score: 15.37)
- Mayfield Classic Ice Cream (Similarity score: 15.47)
- Giant Eagle Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 15.80)
- เอกชัย สาลี่สุพรรณ(ชั้นหนึ่ง) (Similarity score: 15.95)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 16.31)
- Batch Batch, Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 16.37)
Ingredients List
- Milk
- Buttermilk
- Cocoa
- Banana Puree
- Strawberry Puree
- High Fructose Corn Syrup
- Vegetable Oil Shortening With Soy Lecithin
- Tapioca Starch Modified
- E412
- Natural Flavouring
- E471
- Cream
- E330
- Beetroot Juice
- E415
- Salt
- E440a
- E338
- E407
- E150
- Annatto Extract And Turmeric
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Pineapple
- Walnut
- Whey Protein
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)