Campagne de France Spécialité fromagère à tartiner nature
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 942kj (226 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 942kj (226 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.6g |
| Saturated Fat | 14.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.09803921568628% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.1% |
| Saturated Fat Value | 14.3g |
| Score | 9 |
| Sodium | 216.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 216mg |
| Sugars | 2.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Mon Moment Fromager Nature 25% De Sel 9 Portions (Similarity score: 12.87)
- Auchan Mon Moment Fromager Nature 25% De Sel (Similarity score: 12.87)
- Galbani Mozzarella (Similarity score: 13.77)
- Mozzarella (Similarity score: 13.77)
- Picard Fondant Champignon Et Courge (Similarity score: 15.46)
- Auchan Mozzarella (Similarity score: 16.08)
- Auchan Mozzarella (Similarity score: 16.90)
- Bocconcini Di Mozzarella (Similarity score: 21.12)
- Parmareggio Robiolino (Similarity score: 22.24)
- 4 Pains Au Chocolat Et 4 Croissants (Similarity score: 26.36)
- Burrata Buratta 100g Gorgonzola Dop (Similarity score: 26.85)
- Benessere,caseificio Villa Benessere Mozzarella Bio (Similarity score: 26.87)
- Benessere,caseificio Villa (Similarity score: 26.87)
- Coop Mozzarella (Similarity score: 28.13)
- Despar,spar Mozzarella Senza Lattosio (Similarity score: 28.38)
Ingredients List
- Water
- Milk Mineral Concentrate
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)