Despar,Spar Mozzarella senza lattosio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 958kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 958kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.70588235294117% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 9 |
| Sodium | 212.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 212mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Zeta Burrata (Similarity score: 15.92)
- Mozzarella (Similarity score: 17.89)
- Aha!,migros Mozzarella (Similarity score: 19.55)
- K Classic Mini Mozzarella (Similarity score: 19.78)
- K Classic Mozarella Nach Italienischer Art Classic (Similarity score: 19.78)
- Scamorza (Similarity score: 19.80)
- Il Carro Amore Di Capra (Similarity score: 20.08)
- Jsp Enterprises Ltd Chopped Spinach & Four Cheese Ravioli (Similarity score: 20.72)
- Coop Mozzarella (Similarity score: 21.49)
- Belle France Mozzarella (Similarity score: 24.55)
- Picard 6 Crêpes Au Lait Entier (Similarity score: 24.65)
- La Ferme Du Mesnil Poule À La Crème Et Son Riz Aux Petits Légumes (Similarity score: 25.04)
- Auchan Mon Moment Fromager Nature 25% De Sel 9 Portions (Similarity score: 25.63)
- Auchan Mon Moment Fromager Nature 25% De Sel (Similarity score: 25.63)
- Coop Mozzarella Sticks (Similarity score: 25.70)