Auchan Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.70588235294117% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 9 |
| Sodium | 220.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Galbani Mozzarella (Similarity score: 8.45)
- Mozzarella (Similarity score: 8.45)
- Auchan Mozzarella (Similarity score: 11.98)
- Campagne De France Spécialité Fromagère À Tartiner Nature (Similarity score: 16.08)
- Picard Fondant Champignon Et Courge (Similarity score: 20.93)
- Burrata Buratta 100g Gorgonzola Dop (Similarity score: 21.07)
- Auchan Mon Moment Fromager Nature 25% De Sel 9 Portions (Similarity score: 21.15)
- Auchan Mon Moment Fromager Nature 25% De Sel (Similarity score: 21.15)
- Bocconcini Di Mozzarella (Similarity score: 25.76)
- 4 Pains Au Chocolat Et 4 Croissants (Similarity score: 26.45)
- Despar,spar Mozzarella Senza Lattosio (Similarity score: 26.61)
- Beyond Games Roasted Red Pepper Hummus (Similarity score: 26.67)
- Mozzarella (Similarity score: 29.45)
- Natura Sincera, Trevisanalat Mozzarelline (Similarity score: 29.52)
- Trevisanalat Mozzarella (Similarity score: 29.52)
Ingredients List
- Pasteurised Cow S Milk
- Salt
- Coagulating Enzyme
- Acidity Regulator
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)