CAMPOS atún claro en aceite de girasol
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 12.777777777777777% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.8% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 2 |
| Sodium | 236mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 236mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sardines À L'huile Végétale Et Piment (Similarity score: 14.54)
- Sardine À L'huile Végétale (Similarity score: 14.54)
- Père Dodu Crousti Nuggets De Poulet Chapelure Riz Souffle (Similarity score: 15.83)
- Seapak Battered Shrimp (Similarity score: 16.33)
- Gran Costera Bonito Del Norte En Aceite De Oliva (Similarity score: 18.50)
- Gut & Günstig Norwegische Lachsfilets Pfeffer (Similarity score: 19.16)
- Great Value Plain English Muffins (Similarity score: 19.62)
- Lidl, Lovilio Mozzarella Mini (Similarity score: 19.81)
- Les Créations Pavés De Saumon (Similarity score: 20.27)
- Delhaize Filets De Maquereaux (Similarity score: 21.66)
- Large White Pitta Bread (Similarity score: 22.62)
- Le Choix Du Président Filets D’aiglefin Sauvage Panés (Similarity score: 22.62)
- Gopicnic Red Pepper Hummus & Multigrain Crackers (Similarity score: 23.27)
- Carrefour,groupe Carrefour Filets De Maquereaux, Marinade Citron Olive (Similarity score: 23.57)
- Oleander Hummus (Similarity score: 25.01)