Candy bar crunch premium ice cream, candy bar crunch
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 5.75g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 38.48728246318608% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.5% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 172mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 172mg |
| Sugars | 24.14g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Peanut Butter Ice Cream With A Creamy Peanut Butter Swirl, Chocolate Peanut Butter (Similarity score: 17.44)
- Religieuse (Similarity score: 19.52)
- Mint Ice Cream With A Chocolaty Cookie Crumble Swirl & Chocolaty Cookie Pieces (Similarity score: 22.34)
- Kemps, Kemps Llc Kemps, Chocolate Peanut Butter Cup Frozen Yogurt (Similarity score: 22.47)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 22.79)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 23.48)
- Rich Vanilla & Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Sea Salt Cookie Fudge With Chunks Of Cookie Dough & Brownie Pieces, Brownie Cookie Dough Delight (Similarity score: 24.35)
- Harmons Bakery Coconut Cream Pie (Similarity score: 24.71)
- Praline Coated Pecan Pieces And Caramel In Vanilla Flavored Ice Cream, Praline Coated Pecan Pieces And Caramel In Vanilla (Similarity score: 25.74)
- Bad Break Up Premium Ice Cream (Similarity score: 26.05)
- Trumoo Cookies & Cream Bars (Similarity score: 26.14)
- Il Gelato Pistacchio (Similarity score: 26.51)
- Peanut Butter Fudge Dairy Free Sorbetto, Peanut Butter Fudge (Similarity score: 27.34)
- Peach Lattice Pie (Similarity score: 27.42)
- Lemon Meringue Pie (Similarity score: 27.45)
Ingredients List
- Milk
- Whey
- Stabilized And Emulsified By Mono And Diglycerides
- E412
- E410
- E466
- E407
- Cream
- Buttermilk
- Peanut Butter
- Caramel Fudge
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Chocolate Covered Peanuts
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)