Candy jar crunch premium ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25255338904364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 85mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 85mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Ice Cream (Similarity score: 2.16)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 2.79)
- Target Stores Triple Chocolate Gelato (Similarity score: 6.63)
- Premium Vanilla Flavored Ice Cream With Chewy Brownie Pieces Swirled With Thick Fudge, Mackinac Island Fudge (Similarity score: 7.56)
- Land O Sun Dairies Llc Premium Ice Cream (Similarity score: 7.57)
- Les Surgelés Fraisier (Similarity score: 8.00)
- Birthday Vanilla Frosting Flavored Ice Cream Swirled With Cake Pieces & Candy Sprinkles Ice Cream, Birthday Cake (Similarity score: 8.21)
- Creamery Select Premium Ice Cream (Similarity score: 8.73)
- Picard Pure Sélection Crème Glacée Le Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 8.80)
- Caramel Caribou Premium Ice Cream, Denali Caramel Caribou (Similarity score: 9.48)
- Grandessa Tartufo Nero (Similarity score: 9.54)
- Tartufo Nero (Similarity score: 9.57)
- Picard Crème Glacée Le Caramel Beurre Salé (Similarity score: 9.77)
Ingredients List
- Buttermilk
- E412
- E407
- Cream
- Candy Bar Pieces
- Sugar
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Whey
- Contains Less Than 2% Of Mono And Diglycerides
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)