Caramel caribou premium ice cream, denali caramel caribou
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 7.6899999999999995g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 69.97270245677888% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 82mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 82mg |
| Sugars | 21.98g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Market Pantry Ice Cream (Similarity score: 5.34)
- Ice Cream With Blueberry Cheesecake (Similarity score: 5.34)
- Giant Eagle Ice Cream, Chocolate Fudge (Similarity score: 5.57)
- Nestle Kit Kat Drumstick (Similarity score: 6.76)
- Market Pantry Ice Cream (Similarity score: 7.45)
- Quality Chekd Dairies Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 8.36)
- Food Club Death By Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 8.56)
- Coop,qualité & Prix Glace Double Crème Vanille Bourbon (Similarity score: 9.38)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 9.43)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.48)
- Ice Cream (Similarity score: 9.48)
- Candy Jar Crunch Premium Ice Cream (Similarity score: 9.48)
- Target Stores Triple Chocolate Gelato (Similarity score: 9.64)
- Ice Cream (Similarity score: 9.71)
- Ice Cream (Similarity score: 10.07)
Ingredients List
- Milkfat
- Contains Less Than 2% Of
- E471
- E415
- E433
- E466
- E407
- Natural And Artificial Flavouring
- E150a
- Skimmed Milk
- Caramel Syrup
- Sugar
- Corn Syrup
- Caramel Cups
- High Fructose Corn Syrup
- Sweetcream Buttermilk
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)