Les surgelés Fraisier
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 963kj (231 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 963kj (231 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 6.1g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.8936170212766% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.9% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Creamery Select Premium Ice Cream (Similarity score: 5.98)
- Birthday Vanilla Frosting Flavored Ice Cream Swirled With Cake Pieces & Candy Sprinkles Ice Cream, Birthday Cake (Similarity score: 6.41)
- Grandessa Tartufo Nero (Similarity score: 7.20)
- Tartufo Nero (Similarity score: 7.25)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 7.27)
- Market Pantry Birthday Cake Vanilla Frosting Flavored Ice Cream Swirled With Cake Pieces & Candy Sprinkles, Vanilla Frosting (Similarity score: 7.62)
- Ice Cream (Similarity score: 8.00)
- Candy Jar Crunch Premium Ice Cream (Similarity score: 8.00)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.00)
- Giant Eagle Ice Cream, Cookies And Cream (Similarity score: 8.44)
- Ice Cream (Similarity score: 9.02)
- Turtle Tracks Premium Ice Cream (Similarity score: 10.12)
- Ice Cream (Similarity score: 10.12)
- Real Ice Cream, Double Berry Cheesecake (Similarity score: 10.12)
- Picard Crème Glacée Le Caramel Beurre Salé (Similarity score: 10.72)