Candy twists
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 112mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 35g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wiley Wallaby Organic Strawberry Bites (Similarity score: 9.96)
- Mixed Berry Bites, Mixed Berry (Similarity score: 10.27)
- Organic Black Licorice Bites, Black Licorice (Similarity score: 10.27)
- Organic Tropical Bites, Tropical (Similarity score: 10.27)
- S&p,เอสแอนด์พี,เอส แอนด์ พี โดรายากิ ไส้ถั่วแดง (Similarity score: 12.61)
- Orange Candy Twists (Similarity score: 18.80)
- Circle City Marketing & Distributing Inc Slime Licker Sour Rolling Liquid Candy (Similarity score: 18.83)
- Royal Snacks Royal Snacks, Berry Cherry Licorice (Similarity score: 19.77)
- Original Juan Sauce Barbecue Smoky Sweet (Similarity score: 20.29)
- Orange Candy Twists, Orange (Similarity score: 22.52)
- Supervalu, Supervalu Inc Supervalu, Finnska Black Licorice (Similarity score: 22.73)
- Natalie Robyn's Balsamic Vinaigrette (Similarity score: 30.81)
- Fruity Snacks Sours, Berry (Similarity score: 31.17)
- Dorayaki Haricots Azuki Et Châtaigne (Similarity score: 31.79)
- Sweet And Sour Fruit Flavored Snacks, Berry (Similarity score: 33.64)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Salt
- Grape Crush Concentrate
- E296
- Soy Mono And Diglycerides
- Soya Lecithin
- E422
- Palm Oil
- E300
- Colour
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Water
- Modified Starch
- E330
- Apple Juice From Concentrate
- Natural And Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)