Wiley wallaby organic strawberry bites
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3333333333333g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 116.666666666672mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 116.7mg |
| Sugars | 40g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 40g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Organic Black Licorice Bites, Black Licorice (Similarity score: 0.45)
- Mixed Berry Bites, Mixed Berry (Similarity score: 0.45)
- Organic Tropical Bites, Tropical (Similarity score: 0.45)
- Candy Twists (Similarity score: 9.96)
- Royal Snacks Royal Snacks, Berry Cherry Licorice (Similarity score: 11.86)
- Original Juan Sauce Barbecue Smoky Sweet (Similarity score: 12.01)
- Orange Candy Twists (Similarity score: 12.38)
- S&p,เอสแอนด์พี,เอส แอนด์ พี โดรายากิ ไส้ถั่วแดง (Similarity score: 13.45)
- Orange Candy Twists, Orange (Similarity score: 20.07)
- Circle City Marketing & Distributing Inc Slime Licker Sour Rolling Liquid Candy (Similarity score: 24.14)
- Supervalu, Supervalu Inc Supervalu, Finnska Black Licorice (Similarity score: 24.82)
- Natalie Robyn's Balsamic Vinaigrette (Similarity score: 27.78)
- Fine Dried Fruits & Nuts (Similarity score: 28.06)
- Fruity Snacks Sours, Berry (Similarity score: 28.11)
- Dorayaki Haricots Azuki Et Châtaigne (Similarity score: 30.89)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Soya Lecithin
- E330
- E334
- Sodium
- Rice Syrup
- Cane Sugar
- Water
- Tapioca Syrup
- White Grape Juice
- Palm Oil
- Natural Flavouring
- Fruit And Vegetable Juice For Color
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)