Nestlé Extrême cœur fondant - caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1235kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1235kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 9.8g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 75.3846153846154% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75.4% |
| Saturated Fat Value | 9.8g |
| Score | 18 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 31g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Strawberry Cheesecake Reduced Fat Ice Cream Topped With Strawberry Sauce And Graham Crunch Covered With Cream Cheese Flavored Coating Drizzled With Strawberry Flavored Ribbon Bars (Similarity score: 8.56)
- Carrefour Bâtonnets Géants (Similarity score: 12.37)
- Nestlé Extreme Big Chunks Coco Chocolat (Similarity score: 12.44)
- Klondike, Unilever Klondike, Bars, Artificially Flavored Vanilla Light* Ice Cream In A Milk Chocolate Flavored Coating, Original (Similarity score: 13.88)
- Somosierra Magni (Similarity score: 15.43)
- Eliges Cono Vainilla Y Chocolate (Similarity score: 15.60)
- Klondike, Unilever Chocolatey Coated & Ice Cream Loaded Bars (Similarity score: 17.13)
- Waffelhörnchen Eis (Similarity score: 18.09)
- Klondike, Unilever Chocolatey Coated & Ice Cream Loaded Bars (Similarity score: 18.18)
- Klondike,unilever Original Vanilla Ice Cream Bars Dipped In Chocolately Coating (Similarity score: 18.18)
- Klondike, Unilever Ice Cream Bar (Similarity score: 18.18)
- Klondike, Unilever Ice Cream Bars (Similarity score: 18.20)
- Dia Helado Nata Chocolate (Similarity score: 18.42)
- Ice Cream (Similarity score: 18.94)
- Al Gelato Chicago Caramel & Toffee Gelato Truffle On A Stick, Sea Salt (Similarity score: 19.36)