Cap Dinec Sardines à l'huile pimentée
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.5 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.6g |
| Saturated Fat | 3.3g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 25.581395348837205% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.6% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 1 |
| Sodium | 148mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 148mg |
| Sugars | 0.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Profish Bio Lachsfilet (Similarity score: 14.98)
- Escalopes De Poulet Panées (Similarity score: 18.62)
- Coles Tuna (Similarity score: 21.21)
- Coles Tuna Chunks (Similarity score: 21.21)
- Conserverie Gonidec Mouettes D'arvor French Fillets Of Mackerel Filets De Maquereaux Sauce Escabeche (Similarity score: 21.33)
- Rotini & Red Sauce (Similarity score: 22.25)
- U, U Bon & Végétarien Quinoa Et Graines Aux Butternut, Courgettes Et Chou Kale Surgelé (Similarity score: 22.79)
- Nuggets De Poulet (Similarity score: 22.98)
- Sardine A L'huile (Similarity score: 24.29)
- Kbs Prawn Gyoza (Similarity score: 25.55)
- Tortellini À La Viande Sans Gluten (Similarity score: 25.79)
- Ravioli Daube (Similarity score: 27.05)
- Mix Buffet Salade & Serpentini (Similarity score: 27.25)
- Evol Evol , Shredded Beef Burrito (Similarity score: 27.49)
- Tesco Broccoli & Tomato Quiche (Similarity score: 27.83)
Ingredients List
- Sardine
- Sunflower Oil
- Salt
- Flavouring
- Chili Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)