Escalopes de poulet panées
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 20.833333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.8% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 139.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rotini & Red Sauce (Similarity score: 15.70)
- Cap Dinec Sardines À L'huile Pimentée (Similarity score: 18.62)
- Les Doris Sprats Fumés (Similarity score: 20.08)
- Nems Au Poulet (Similarity score: 22.76)
- Evol Evol , Shredded Beef Burrito (Similarity score: 23.96)
- Profish Bio Lachsfilet (Similarity score: 25.58)
- Coles Tuna (Similarity score: 26.46)
- Coles Tuna Chunks (Similarity score: 26.46)
- Hogaza De Centeno (Similarity score: 29.19)
- La Pointe De Penmarc'h Thon Blanc Germon À L'huile D'olive À Teneur Réduite En Sel (Similarity score: 29.34)
- Connetable Sardines Marinade Sans Huile Au Citron Bio (Similarity score: 29.43)
- Tortellini À La Viande Sans Gluten (Similarity score: 30.97)
- Carpaccio (Similarity score: 30.98)
- U, U Bon & Végétarien Quinoa Et Graines Aux Butternut, Courgettes Et Chou Kale Surgelé (Similarity score: 31.38)
- Edulis Ensalada De Pasta & Rúcula Con Pollo Y Queso (Similarity score: 31.40)