Capriole Inc. Capriole, Chevre Round, Herbs Cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14.29g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.29g |
| Saturated Fat | 10.71g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 59.966405375139985% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 10.7g |
| Score | 10 |
| Sodium | 232mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Capriole Inc Caprioll, Chevre Round Goat Cheese (Similarity score: 0.00)
- Tarte Chèvre Tomates (Similarity score: 12.35)
- Tanagrina Mozzarella (Similarity score: 12.78)
- Azienda Agricola Ponte Reale Mozzarela Bufflonne (Similarity score: 13.57)
- Denner Feuillete De Filet De Saumon Sauvage (Similarity score: 13.72)
- Ocean Sea Thunfischfilet (Similarity score: 13.72)
- Mozzarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 14.31)
- Alnatura Mozarella (Similarity score: 14.72)
- Alnatura Bio Mozzarella Minis (Similarity score: 14.73)
- Bio,bayernland Biomozzarella (Similarity score: 15.17)
- Bauernmilch Genießer Mozzarella (Similarity score: 15.17)
- Safeway Inc Ciliegine (Similarity score: 15.28)
- Picard Tarte Poivrons, Chorizo, Feta (Similarity score: 18.28)
- Züger Frischkäse Mozzarella Herzli (Similarity score: 18.48)
- Osé Bio Mozzarella (Similarity score: 18.48)
Ingredients List
- Pasteurized Got Milk
- Microbial Culture
- Rennet
- Salt
- Herbes De Provence
- Geotrichium Mold
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)