Caramel Almond Creamer
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 976kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 976.0kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.0g |
| Saturated Fat | 3.3333333333333g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 49.999999999999254% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.0% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 100.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100.0mg |
| Sugars | 33.333333333333g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Almond Creamer Non Dairy (Similarity score: 0.00)
- Vanilla Almondmilk Non Dairy Creamer, Vanilla (Similarity score: 1.42)
- Aldi Caramel Almondmilk Non Dairy Creamer, Caramel (Similarity score: 1.42)
- International Delight, Dean Foods Company Coffee Creamer Ice Cream (Similarity score: 2.27)
- Ice Cream (Similarity score: 16.60)
- L'odyssée Des Glaces Glaces Au Spéculoos (Similarity score: 16.66)
- Traverse City Cherry Fudge Ice Cream, Traverse City Cherry Fudge (Similarity score: 16.76)
- Ice Cream (Similarity score: 16.76)
- Ice Cream (Similarity score: 17.37)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 17.87)
- Hudsonville Grand Traverse Bay Ice Cream (Similarity score: 18.40)
- Premium Light & Creamy Ice Cream (Similarity score: 18.74)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cherrific Cheesecake Premium Ice Cream, Cherrific Cheesecake (Similarity score: 19.02)
- Meijer Inc Churned Style Chocolate Light Premium Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Chocolate Moose Tracks (Similarity score: 19.03)
- Food Lion Premium Ice Cream (Similarity score: 19.13)