Caramel apple pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.761904761904762 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.8 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.77g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.77g |
| Saturated Fat | 5.31g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 150mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 150mg |
| Sugars | 19.47g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marks & Spencer Bramley Apple & Blackberry Pie (Similarity score: 11.38)
- Yumbana Shoppe Apple Pie (Similarity score: 11.93)
- Sweet Potato Pie (Similarity score: 12.45)
- Big Vanilla Sandwich (Similarity score: 13.82)
- Kroger Deluxe Ice Cream (Similarity score: 14.17)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 14.17)
- Good & Delish Vanilla Ice Cream With Cookie Butter Swirl And Cookie Pieces (Similarity score: 14.87)
- Good & Delish Toasted Ice Cream (Similarity score: 15.05)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 15.08)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 15.08)
- Tarte Aux Pommes 8 Parts (Similarity score: 15.08)
- Tarte Au Pomme (Similarity score: 15.08)
- Eclair Café (Similarity score: 15.49)
- Leclerc Tarte Aux Pommes (Similarity score: 16.43)
- Ice Cream (Similarity score: 16.50)
Ingredients List
- Apple
- Salt
- Cinnamon
- E330
- Vanilla Extract
- Dextrose
- Nutmeg
- E410
- E466
- E406
- E200
- Sugar
- Cider Vinegar
- E282
- Flour
- Water
- Palm Oil
- Caramel Dip
- Corn Syrup
- Modified Starch
- Contains Less Than 2% Of
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)