Marks & Spencer Bramley apple & blackberry pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 3.7g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 45.121951219512205% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.1% |
| Saturated Fat Value | 3.7g |
| Score | 9 |
| Sodium | 152mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 152mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sweet Potato Pie (Similarity score: 5.64)
- Caramel Apple Pie (Similarity score: 11.38)
- Yumbana Shoppe Apple Pie (Similarity score: 12.11)
- Tarte Aux Pomme (Similarity score: 12.98)
- Hershey Canada,reese's Reese Peanut Butter Cups (Similarity score: 13.07)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 13.97)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 13.97)
- Tarte Au Pomme (Similarity score: 13.97)
- Tarte Aux Pommes 8 Parts (Similarity score: 13.97)
- Good & Delish Toasted Ice Cream (Similarity score: 14.53)
- Migros Eclairs Moka (Similarity score: 15.40)
- Kroger Deluxe Ice Cream (Similarity score: 16.77)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 16.77)
- Eclair Café (Similarity score: 16.84)
- Big Vanilla Sandwich (Similarity score: 17.34)