Yumbana Shoppe Apple Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.6923076923076925 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.7 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.35g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.35g |
| Saturated Fat | 3.38g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 45.49125168236878% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.5% |
| Saturated Fat Value | 3.4g |
| Score | 9 |
| Sodium | 155mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 155mg |
| Sugars | 20.95g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Caramel Apple Pie (Similarity score: 11.93)
- Marks & Spencer Bramley Apple & Blackberry Pie (Similarity score: 12.11)
- Sweet Potato Pie (Similarity score: 14.25)
- Migros Eclairs Moka (Similarity score: 16.33)
- Tarte Aux Pomme (Similarity score: 18.03)
- Hershey Canada,reese's Reese Peanut Butter Cups (Similarity score: 18.35)
- Éclair Café X4 (Similarity score: 18.49)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 18.74)
- Tarte Aux Pommes 8 Parts (Similarity score: 18.74)
- Tarte Au Pomme (Similarity score: 18.74)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 18.74)
- Traditional Pie (Similarity score: 19.43)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 19.73)
- Big Vanilla Sandwich (Similarity score: 20.66)
- Mrs Smith's Lattice Apple Pie (Similarity score: 20.99)
Ingredients List
- Apple
- Cider Vinegar
- Iodised Salt
- Cinnamon
- E415
- Cane Sugar
- Brown Rice Flour
- Palm Oil
- Tapioca Starch
- Egg
- Potato Starch
- Water
- Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)