Caramel butter pecan nut flavored ice cream with caramel revel & pecans, caramel butter pecan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.17g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 8.33g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 52.62160454832596% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.6% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 111mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 111mg |
| Sugars | 24.17g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brownie S'more Ice Cream (Similarity score: 6.89)
- Tillamook Creamy Ice Cream (Similarity score: 8.48)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 8.53)
- Belgian Chocolate Irish Cream Ice Cream, Belgian Chocolate Irish Cream (Similarity score: 9.14)
- Crazy Key Lime Pie Premium Ice Cream, Key Lime (Similarity score: 9.44)
- Old Fashioned Peanut Butter Cup Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 10.24)
- Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 11.34)
- Mint Ice Cream With Chocolaty Cookie Pieces & A Cookie Crumb Swirl (Similarity score: 11.57)
- Cookie Crunch (Similarity score: 11.57)
- Nana Banana Ice Cream With Salted Caramel Almond Butter Swirl, Nana Banana (Similarity score: 11.66)
- Pastel De Nata (Similarity score: 11.90)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 11.90)
- Pastel De Nata (Similarity score: 11.90)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 11.90)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 11.90)
Ingredients List
- Milk
- Coconut Oil
- Cottonseed Oil
- Water
- E410
- E417
- E412
- E407
- E440a
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Pecan Nut
- Contains 2% And Less Of Egg Yolks
- Natural Flavouring
- Sea Salt
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)