Nana banana ice cream with salted caramel almond butter swirl, nana banana
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.66g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.66g |
| Saturated Fat | 8.54g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 53.88012618296529% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.9% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 110mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 110mg |
| Sugars | 23.17g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 4.83)
- Tillamook Creamy Ice Cream (Similarity score: 7.37)
- Belgian Chocolate Irish Cream Ice Cream, Belgian Chocolate Irish Cream (Similarity score: 8.14)
- Crazy Key Lime Pie Premium Ice Cream, Key Lime (Similarity score: 9.66)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Cheesecake Brownie (Similarity score: 10.19)
- Hy Vee Inc Mind Your Pecan Qs Caramel Pecan Ice Cream, Mind Your Pecan Qs (Similarity score: 10.38)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Premium Ice Cream, Bunny Tracks (Similarity score: 11.35)
- Caramel Butter Pecan Nut Flavored Ice Cream With Caramel Revel & Pecans, Caramel Butter Pecan (Similarity score: 11.66)
- Gelato (Similarity score: 12.78)
- Brownie S'more Ice Cream (Similarity score: 13.14)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.58)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.04)
- Denali, "original" Moose Tracks Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups Swirled With Moose Tracks Fudge, "original" Moose Tracks (Similarity score: 14.24)
- Homemade, United Dairy Farmers Sweet Caramel Ice Cream With Swirls Of Our Signature Homemade Caramel And Fudge Mixed With Generous Amounts Of Butter Roasted Pecans (Similarity score: 14.81)
- Old Fashioned Peanut Butter Cup Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 14.95)
Ingredients List
- Banana Ice Cream
- E150
- Almond Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)