Caramel cashew
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 15 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dr Bob's Of Upland Dr Bob's, Pistachio (Similarity score: 0.00)
- Dr Bob's Handcrafted Ice Creams (Similarity score: 0.00)
- Premium Ice Cream Quarterback Crunch (Similarity score: 5.23)
- Lody Jak Dawniej,bracia Koral Lody Chałwowe (Similarity score: 6.51)
- Choco Lots Of Love Dark Chocolate Ice Cream With Chewy Fudge Brownie Pieces, Choco Lots Of Love (Similarity score: 6.75)
- Chocolate Ice Cream With Red Velvet Cake Dough Pieces (Similarity score: 7.01)
- Verry Black Cherry Ice Cream With Chocolate Flakes (Similarity score: 7.04)
- Häagen Dazs Vanille Mini Pots (Similarity score: 7.46)
- Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge Premium Ice Cream, Moose Tracks (Similarity score: 8.41)
- Three Twins Organic Sea Salted Caramel Ice Cream, Sea Salted Caramel (Similarity score: 9.50)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 9.59)
- Purple Cow Ice Cream (Similarity score: 10.24)
- Giant Eagle Premium Ice Cream (Similarity score: 11.01)
- Coop Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 11.05)
- Real Ice Cream (Similarity score: 11.54)
Ingredients List
- Freah Cream
- Carageenan
- Lecathin
- Milk
- Sugar
- Cashew Nuts
- Skim
- Milk
- E150
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)