Choco lots of love dark chocolate ice cream with chewy fudge brownie pieces, choco lots of love
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 15 |
| Sodium | 81mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 81mg |
| Sugars | 22.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Verry Black Cherry Ice Cream With Chocolate Flakes (Similarity score: 6.57)
- Dr Bob's Handcrafted Ice Creams (Similarity score: 6.75)
- Dr Bob's Of Upland Dr Bob's, Pistachio (Similarity score: 6.75)
- Caramel Cashew (Similarity score: 6.75)
- Premium Ice Cream Quarterback Crunch (Similarity score: 6.87)
- Ice Cream (Similarity score: 7.64)
- Maine Blueberry Belgian Waffle Cone Ice Cream (Similarity score: 8.41)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 10.90)
- Giant Eagle Premium Ice Cream (Similarity score: 10.98)
- Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge Premium Ice Cream, Moose Tracks (Similarity score: 11.02)
- Lody Jak Dawniej,bracia Koral Lody Chałwowe (Similarity score: 11.65)
- Häagen Dazs Vanille Mini Pots (Similarity score: 11.66)
- Lody Jak Dawniej,bracia Koral Lody Śmietankowe (Similarity score: 11.85)
- Edeka Panna Cotta (Similarity score: 12.06)
- Frozen Yogurt Bars, Strawberry (Similarity score: 12.06)
Ingredients List
- Milk
- E202
- E338
- Cream
- Sugar
- Cocoa
- Cocoa Paste
- Egg Yolk
- Brownie Pieces
- Salt
- Glycerol Monostearate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)