Carrefour Tarrina Helado Chocolate Sin Lactosa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 834kj (200 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 834kj (200 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 6.4g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 81.0126582278481% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 81% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carte D'or Carte D'or Façon Glacier Glace Saveurs Macadamia Et Vanille Bac (Similarity score: 7.94)
- Mixed Berry Gelato (Similarity score: 9.12)
- Philippe Faur Glaces Artisanales Noix De Coco (Similarity score: 11.45)
- Artisan Smooth & Creamy Gelato (Similarity score: 11.83)
- Casino Bûche Glacée Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 11.85)
- Whole Foods Market Peppermint Italian Gelato (Similarity score: 12.29)
- Whole Foods, Whole Foods Market Caramel & Sea Salt Italian Gelato (Similarity score: 12.39)
- Cremissimo Tiramisu (Similarity score: 12.61)
- Motta,nestlé La Cremeria Crema Fondente (Similarity score: 12.72)
- Carte D'or Carte D'or (Similarity score: 12.83)
- Gremma Gremma Truskawkowe (Similarity score: 13.30)
- Carrefour Saveur Crème Brûlée & Amandes Caramélisées (Similarity score: 13.47)
- Gourmet Gelato (Similarity score: 13.67)
- Ms Mella Creme Shanti (Similarity score: 14.06)
- Experience Limoncello (Similarity score: 14.19)