Whole Foods, Whole Foods Market Caramel & sea salt italian gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 87.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 87.5% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 50mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Fresh Market, The Fresh Market Inc The Fresh Market, Dark Chocolate, Gelato (Similarity score: 3.89)
- Bruno Gelato Gelato Amarena (Similarity score: 4.62)
- G7 Yogurt Con Frutti Di Bosco (Similarity score: 5.61)
- Whole Foods Market Peppermint Italian Gelato (Similarity score: 6.00)
- Experience Limoncello (Similarity score: 7.03)
- Gourmet Gelato (Similarity score: 7.57)
- Whole Foods Market,whole Foods Raspberry Cheesecake Italian Gelato (Similarity score: 7.84)
- Cremissimo Tiramisu (Similarity score: 8.00)
- Leader Price Glace Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 10.62)
- Langnese Tiramisu Eis (Similarity score: 10.67)
- Mixed Berry Gelato (Similarity score: 11.40)
- G7 Banana (Similarity score: 11.83)
- Motta, Nestlé La Cremeria Panna Cotta (Similarity score: 12.37)
- Carrefour Tarrina Helado Chocolate Sin Lactosa (Similarity score: 12.39)
- Amaretto Cherry Authentic Italian Recipe Gelato, Amaretto Cherry (Similarity score: 12.61)
Ingredients List
- Pasteurized Skimmed Milk
- Salt
- Sugar
- Natural Flavouring
- Sugar
- Salted Butter Caramel Sauce
- Coconut Oil
- Dextrose
- Glucose Syrup
- Dulce De Leche
- E412
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)