Motta,Nestlé La cremeria - Crema fondente
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 833kj (200 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 833kj (200 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 6.6g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 82.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 82.5% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carte D'or,unilever Chocolate Cherry (Similarity score: 8.59)
- Helado (Similarity score: 9.04)
- Mixed Berry Gelato (Similarity score: 9.32)
- Rios, Penny Spaghetti Eis (Similarity score: 11.35)
- Co Op Gro Salted Caramel Swirl Ice Cream (Similarity score: 12.14)
- Auchan Glace Citron Meringué (Similarity score: 12.27)
- Prestige Gelato, White Chocolate Raspberry Swirl (Similarity score: 12.36)
- Prestige Gelato, Tiramisu (Similarity score: 12.53)
- Leader Price Glace Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 12.57)
- Carrefour Tarrina Helado Chocolate Sin Lactosa (Similarity score: 12.72)
- Adélie Vanille (creme) (Similarity score: 13.65)
- Carte D'or Carte D'or Façon Glacier Glace Saveurs Macadamia Et Vanille Bac (Similarity score: 14.01)
- Philippe Faur Glaces Artisanales Noix De Coco (Similarity score: 14.43)
- Gelato, Double Dark Chocolate (Similarity score: 14.59)
- Gremma Gremma Truskawkowe (Similarity score: 14.98)