Carrefour Tarta queso y arandanos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1040kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1040kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 9.3g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 62% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 11.20)
- Double Chocolate Fudge Brownie Ice Cream, Double Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 11.99)
- Dorothy Ice Cream (Similarity score: 12.88)
- Rainbow Sprinkle Sugar Cookie Ice Cream (Similarity score: 13.14)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 13.16)
- Purple Cow, Meijer Inc Purple Cow, Premium Ice Cream, Cookie Butter (Similarity score: 13.16)
- Candy Bar Nougat Ice Cream With Caramel Swirl, Peanuts And Fudge Chunks, Candy Bar (Similarity score: 13.68)
- Phin & Phebes Ice Cream, Toasted Green Tea (Similarity score: 14.20)
- Bon App', Carrefour Flan Pâtissier (Similarity score: 14.44)
- Real Premium Crushed Creme Filled Chocolate Cookies Dunked In Classic Vanilla Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 15.14)
- Ice Cream (Similarity score: 17.32)
- Black Forest Cake Chocolate Ice Cream With Cherry Swirl & Chocolate Cake Pieces (Similarity score: 17.75)
- Bridgeman's Ice Cream (Similarity score: 17.76)
- Ice Cream (Similarity score: 17.95)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 19.17)
Ingredients List
- Pasteurized Cream
- Sweetener
- E1404
- Egg Yolk Powder
- Salt
- Flavouring
- Flavouring
- Sugar
- Water
- Sponge Cake
- Glucose Syrup
- E428
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)