Carrefour Tarte Tatin
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 935kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 935kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 62.900000000000006 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 62.9 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 1.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.6g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 69.04761904761905% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 9 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Tarte Tatin Lp (Similarity score: 14.48)
- Franprix Tarte Tatin (Similarity score: 14.48)
- Casino Tarte Tatin (Similarity score: 16.73)
- Les Délices De Belle France,belle France Tarte Tatin (Similarity score: 18.53)
- Monoprix Tarte Tatin, Déjà Cuite (Similarity score: 20.68)
- Netto Tarte Tatin (Similarity score: 21.18)
- Adelie,intermarché Tarte Tatin, Pâte Sablée Pur Beurre (Similarity score: 21.18)
- Les Surgeles Tarte Tatin (Similarity score: 26.85)
- Leclerc Tartelettes Fraise Crème (Similarity score: 30.67)
- Belle France Tarte Tatin (Similarity score: 32.49)
- L'odyssée Des Glaces Îles Bounty (Similarity score: 33.80)
- Picard Tarte Aux Framboises (Similarity score: 36.82)
- Picard Tarte Aux Myrtilles (Similarity score: 38.87)
- Bonne Maman Fraisier (Similarity score: 40.11)
- Bonne Maman Framboisier (Similarity score: 40.52)
Ingredients List
- Filling
- Raising Agent
- E500
- Salt
- Sugar
- E150
- Butterfat
- Sugar
- Butterfat
- Whole Egg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)