Franprix Tarte tatin
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 944kj (226 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 944kj (226 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 58.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 58.9 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 1.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.8g |
| Saturated Fat | 5.3g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 67.94871794871796% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.9% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 8 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 21.2g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Tarte Tatin Lp (Similarity score: 0.00)
- Carrefour Tarte Tatin (Similarity score: 14.48)
- Les Surgeles Tarte Tatin (Similarity score: 15.51)
- Adelie,intermarché Tarte Tatin, Pâte Sablée Pur Beurre (Similarity score: 21.80)
- Netto Tarte Tatin (Similarity score: 21.80)
- Les Délices De Belle France,belle France Tarte Tatin (Similarity score: 22.15)
- Leclerc Tartelettes Fraise Crème (Similarity score: 27.24)
- Monoprix Tarte Tatin, Déjà Cuite (Similarity score: 27.88)
- Picard Tarte Aux Myrtilles (Similarity score: 28.95)
- Casino Tarte Tatin (Similarity score: 29.24)
- L'odyssée Des Glaces Îles Bounty (Similarity score: 31.93)
- Picard Tarte Aux Framboises (Similarity score: 36.29)
- Belle France Tarte Tatin (Similarity score: 36.80)
- Bonne Maman Fraisier (Similarity score: 37.78)
- Lidl Crumble Cake (Similarity score: 38.13)
Ingredients List
- Apple
- E500ii
- Salt
- Colour
- Wheat Flour
- Sugar
- E150
- Butterfat
- Whole Egg
- Water
- Raising Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)