Les Surgeles Tarte Tatin
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 55 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 55 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 1.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.7g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 67.74193548387096% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.7% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 10 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Picard Tarte Aux Myrtilles (Similarity score: 15.46)
- Leader Price Tarte Tatin Lp (Similarity score: 15.51)
- Franprix Tarte Tatin (Similarity score: 15.51)
- Netto Tarte Tatin (Similarity score: 20.46)
- Adelie,intermarché Tarte Tatin, Pâte Sablée Pur Beurre (Similarity score: 20.46)
- Leclerc Tartelettes Fraise Crème (Similarity score: 25.24)
- Les Délices De Belle France,belle France Tarte Tatin (Similarity score: 25.60)
- Carrefour Tarte Tatin (Similarity score: 26.85)
- Monoprix Tarte Tatin, Déjà Cuite (Similarity score: 31.54)
- Belle France Tarte Tatin (Similarity score: 35.10)
- Marie Tarte Aux Framboises (Similarity score: 35.66)
- Picard Tartelette Abricot (Similarity score: 36.94)
- Casino Tarte Tatin (Similarity score: 38.47)
- Marie Tarte Aux Myrtilles (Similarity score: 39.03)
- Picard Gâteau Façon Fraisier (Similarity score: 39.03)
Ingredients List
- Apple
- Salt
- Colour
- Wheat Flour
- Sugar
- E150
- Butterfat
- Whole Egg
- E500
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)