Pepperidge Farm Whole grain wheat bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1025kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1025kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 6.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.24g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.24g |
| Saturated Fat | 1.02g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -4 |
| Sodium | 245mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 245mg |
| Sugars | 8.16g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Whole Grain Bread, Ancient Grains (Similarity score: 0.00)
- Great Value Plain English Muffins (Similarity score: 18.25)
- Carrefour Veggie, Carrefour Pané Gourmand Boulgour, Lentilles Corail, Epices Tandoori A La Mozzarella (Similarity score: 19.35)
- 2 Scotch Eggs (Similarity score: 19.39)
- Almark Foods Gourmet Deviled Eggs (Similarity score: 21.74)
- Gourmet Deviled Eggs (Similarity score: 21.74)
- Marks & Spencer Wrap Poulet Piri Piri (Similarity score: 21.91)
- Père Dodu Crousti Nuggets De Poulet Chapelure Riz Souffle (Similarity score: 22.18)
- Ravioli Ricotta Epinards (Similarity score: 22.75)
- Carrefour Panés Gourmands (Similarity score: 24.32)
- Gopicnic Red Pepper Hummus & Multigrain Crackers (Similarity score: 25.17)
- Delhaize Filets De Maquereaux (Similarity score: 25.62)
- Carrefour,groupe Carrefour Filets De Maquereaux, Marinade Citron Olive (Similarity score: 26.07)
- Picard Tout Bon, Tout Veggie Burger (Similarity score: 26.25)
- Seapak Battered Shrimp (Similarity score: 26.29)
Ingredients List
- Whole Wheat Flour
- Salt
- Calcium Propionate And Sorbic Acid To Extend Freshness
- Monoglycerides
- E472e
- Soya Lecithin
- Whey
- Water
- Whole Wheat
- Wheat Gluten
- Sugar
- Yeast
- Molasses
- Soya Oil
- Contains 2% And Less Of
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)