Carrefour,5€99 Steak haché
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 891kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 891kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.5g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 53.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.3% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 4 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Côte De Porc Échine (Similarity score: 9.72)
- Délicadezas Ibericas Presa Nature Viande De Porc De Race Ibérique (Similarity score: 13.56)
- Migros Viande Hachée Mélangée (Similarity score: 19.60)
- Dia Empanada De Hojaldre Con Atún (Similarity score: 21.77)
- Bio&bien Élevés 2 Steaks Hachés (Similarity score: 23.37)
- Porc Fermier Porc Fermier (Similarity score: 25.40)
- Natural Crunchy Unsalted Peanut Butter (Similarity score: 26.63)
- Claude Traiteur Saumon Fumé Ficelle (Similarity score: 27.10)
- Trini Dulce De Leche (Similarity score: 27.28)
- Andouillette Au Canard (Similarity score: 28.00)
- Andouillette Au Canard (Similarity score: 28.07)
- Auchan 2 Steaks Hachés Pur Boeuf Façon Bouchère (Similarity score: 28.99)
- Mama Cozzi's,aldi Thin Crust Spicy Buffalo Bbq With Chicken Pizza (Similarity score: 29.05)
- Carrefour Hamburguesa Jamón Y Cebolla (Similarity score: 29.06)
- Bonbest Bienfaisant Mélisse & Citron (Similarity score: 30.63)
Ingredients List
- Beef Meat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)