Carte D’or,Unilever Carte D'or Inspiration Buche Glacée Trois Chocolats 8 parts 750ml
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1026kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1026kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Decò Tartufo Nero (Similarity score: 5.50)
- Häagen Dazs Summer Berries & Cream Ice Cream (Similarity score: 7.65)
- Maltesers Teasers Ice Cream (Similarity score: 9.09)
- Auchan Tarte Normande (Similarity score: 9.18)
- Conad I Dessert Tartufo Nero (Similarity score: 9.96)
- Picard Bûche 3 Chocolats (Similarity score: 10.42)
- Magnum Magnum Batonnet Glace Amande X3 330ml (Similarity score: 10.94)
- Magnum,miko Magnum Glace Bâtonnet Amande 8x110ml (Similarity score: 10.94)
- Magnum Almond (Similarity score: 10.94)
- Fig & Honey Ice Cream, Fig & Honey (Similarity score: 11.01)
- Carrefour Helado Pot Tarta De Queso Con Fresa (Similarity score: 11.62)
- Al Gelato Chicago Al Gelato Chicago, Gelato, Chocolate Chip (Similarity score: 12.17)
- Thiriet Batonnets Vanille Gousse Bourbon (Similarity score: 12.45)
- Ice Cream (Similarity score: 12.51)
- Miko,unilever,magnum Magnum Amande (Similarity score: 13.02)
Ingredients List
- Milk Chocolate
- Dehydrated Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Invert Sugar Syrup
- Wheat Flour
- Sunflower Oil
- Fresh Cream
- Liquid Egg Yolk
- White Chocolate
- White Chocolate Powder
- Emulsifier
- Thickener
- Gelling Agent
- Natural Vanilla Flavouring
- Water
- Sugar
- Liquid Whole Egg
- Coconut Oil
- Dark Chocolate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)