Carte d'Or Carte D'or Les Verrines Glace Cheesecake Framboise 60ml 4 pièces
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 16 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thiriet Cornets Exalto Saveur Citron Meringué Coeur De Sauce Citron (Similarity score: 11.64)
- Alipende Helado Sabor Chocolate Con Trozos (Similarity score: 16.37)
- Mantua Surgelati Copa Limón (Similarity score: 16.38)
- Roundy's Select Gelato (Similarity score: 16.66)
- Wal Mart Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 17.11)
- Strawberry Chocolaty Chunk Strawberry Super Premium Ice Cream With Strawberries And Chocolate Flavored Chips, Strawberry Chocolaty Chunk (Similarity score: 17.22)
- Auchan 6 Cônes Vanille Fraise (Similarity score: 18.05)
- Bahlsen Eiscreme Ohne Gleichen (Similarity score: 18.54)
- Erhard Mochis Glacés Les Exotiques : Mangue, Noix De Coco, Sakura, Thé Vert Matcha (Similarity score: 18.62)
- 365 Everyday Value Organic Mint Chip Ice Cream (Similarity score: 19.12)
- Gelatelli Up (Similarity score: 19.98)
- Delhaize Panna Cotta (Similarity score: 20.60)
- Sammontana Aria Di Toscana (Similarity score: 20.74)
- Ben & Jerry's Homemade Inc Ben & Jerry's, Ice Cream, That's My Jam, That's My Jam Core (Similarity score: 20.82)
- Tiramisu (Similarity score: 20.98)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Lactose
- Butter
- Milk Proteins
- Semi Skimmed Milk
- Stabiliser
- Acid
- Emulsifier
- Flavouring
- Sugar
- Fruit Concentrates
- Vegetable
- Salt
- Cream
- Water
- Glucose Fructose Syrup
- Raspberry Puree
- Cheese
- Coconut Oil
- Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)