Gildo Rachelli Creme Glacee Straciatella Demeter 125ML
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 841kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 841kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 69% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carte D'or Glace À La Vanille (Similarity score: 4.31)
- Unilever Carte D'or Vanille (Similarity score: 6.88)
- Carte D'or,unilever Crème Glacée Vanille De Madagascar (Similarity score: 6.97)
- Italian Vanilla (Similarity score: 8.27)
- Wasabi Flavour Ice Cream (Similarity score: 8.57)
- Eskiss,marque Repère Crème Glacée Café (Similarity score: 8.70)
- Carrefour Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 8.87)
- Ice Cream, Southern Peach (Similarity score: 9.02)
- Pilpa Bûche Chocolat Pistache (Similarity score: 9.06)
- Paradis Crème Glacée Café Marbrée Café (Similarity score: 9.76)
- Fresh & Easy Gelato (Similarity score: 9.84)
- Rheebros Premium Ice Bar (Similarity score: 9.86)
- Caramel Vanilla Ice Cream (Similarity score: 10.23)
- U Crème Glacée Menthe Chocolat (Similarity score: 10.28)
- Dean's Country Fresh Ice Cream (Similarity score: 10.83)