Carte d'Or Vainilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 824kj (197 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 824kj (197 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 6.7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 90.54054054054053% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 90.5% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Glace Citron Meringué (Similarity score: 9.00)
- Leader Price Glace Café Avec Confiseries Au Café (Similarity score: 10.85)
- Bonpreu Barra De Gelat (Similarity score: 11.00)
- Sammontana Gelateria (Similarity score: 11.78)
- Carte D'or Les Classiques Vainilla (Similarity score: 12.08)
- Helado (Similarity score: 12.53)
- Prestige Gelato, Tiramisu (Similarity score: 12.84)
- Carte D'or,unilever Chocolate Cherry (Similarity score: 13.23)
- Leader Price Glace Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 13.58)
- Prestige Gelato, Bananas Foster (Similarity score: 14.32)
- Carrefour Saveur Crème Brûlée & Amandes Caramélisées (Similarity score: 14.96)
- Stracciatella (Similarity score: 15.24)
- Carte D'or Carte D'or (Similarity score: 15.66)
- Rios, Penny Spaghetti Eis (Similarity score: 16.44)
- Graham 'n Cream Handmade Gourmet Caramel Apples (Similarity score: 16.74)