Carte d'Or Les classiques vainilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 824kj (197 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 824kj (197 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 6.7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 90.54054054054053% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 90.5% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Glace Café Avec Confiseries Au Café (Similarity score: 6.65)
- Auchan Glace Saveur Crème Brûlée Aux Éclats De Caramel (Similarity score: 9.39)
- Bonpreu Barra De Gelat (Similarity score: 10.15)
- Siviero Maria, G7 Gelato Panna Con Frutti Di Bosco (Similarity score: 11.97)
- Carte D'or Vainilla (Similarity score: 12.08)
- Amarena Dark Cherry Gelato (Similarity score: 12.59)
- Premiata Cremeria Artigianale Gelato Artigianale Fiordilatte (Similarity score: 12.74)
- Cremissimo Tiramisu (Similarity score: 13.13)
- Pilpa Glace Caramel (Similarity score: 13.31)
- Dino Helado Coco (Similarity score: 13.42)
- Carte D'or Carte D'or (Similarity score: 13.83)
- Carrefour Saveur Crème Brûlée & Amandes Caramélisées (Similarity score: 14.35)
- Rocambolesc Violet And Coconut (Similarity score: 14.69)
- Stracciatella (Similarity score: 15.04)
- G7 Panna Con Frutti Di Bosco (Similarity score: 15.47)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Natural Vanilla Flavouring
- Colour
- Glucose Fructose Syrup
- Sugar
- Glucose Syrup
- Coconut Fat
- Whey Powder
- Stabiliser
- Vanilla Pod
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)