carte d'or Carte D'Or Les Desserts Cookies and Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 11.627906976744185% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.6% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | 4 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Veggisserie Glace Praliné Riz Soufflé Caramel (Similarity score: 24.20)
- Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 28.81)
- Livania Yogur Casero Con Lino Dorado (Similarity score: 29.27)
- Livania Yogur Casero Con Quinoa (Similarity score: 29.27)
- Thiriet Vanille De Papouasie Nouvelle Guinée (Similarity score: 31.82)
- Nature Valley,val Nature Barres Granola Avoine Et Miel (Similarity score: 31.86)
- L'arte Delle Specialità (Similarity score: 32.16)
- La Vie Claire Mulberries Séchées (Similarity score: 32.24)
- Pistachio Gelato Regular Ice Cream (Similarity score: 32.41)
- Albert Heijn Kook Room (Similarity score: 33.27)
- Select Street Tacos White Corn Tortillas (Similarity score: 33.50)
- Street Tacos Yellow Corn Tortillas, Yellow Corn (Similarity score: 33.55)
- Street Tacos Corn Tortillas (Similarity score: 33.55)
- Cindy's Kitchen Cindy's Kitchen, Skinny Dressing Marinade, Fig Tahini (Similarity score: 34.20)
- Picard Glace Calisson Avec Pépites De Calissons (Similarity score: 34.45)