Carte D'or CARTE D'OR Glace Crème Glacée Bio Vanille Douce de Sava 450ml
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 873kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 873kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0.38 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.38 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.727272727272734% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.7% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Safeway Select, Safeway Inc Eggnog Ice Cream (Similarity score: 6.34)
- Harris Teeter Ice Cream (Similarity score: 6.64)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 7.10)
- Gelato (Similarity score: 7.90)
- Premium Southern Roasted Pecan (Similarity score: 7.90)
- Picard Buche Glacée Café Noisette (Similarity score: 8.48)
- Ice Cream (Similarity score: 8.50)
- Ice Cream (Similarity score: 9.92)
- Saint Amour Gâteau Au Fromage Blanc À La Vanille (Similarity score: 10.44)
- Talenti Chocolate Mousse (Similarity score: 11.14)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 11.74)
- Honey Roasted Pecan Gelato (Similarity score: 11.88)
- Mamie Nova Coeur Liégeois Chocolat Coeur Menthe (Similarity score: 12.09)
- Motta, Nestlé Gelato Alla Stracciatella (Similarity score: 12.25)
- Strawberry Ice Cream Blended With Strawberry Pieces, Strawberry (Similarity score: 12.40)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Cream
- Sugar
- Condensed Skimmed Milk
- Egg Yolk
- Stabiliser
- Natural Vanilla Flavouring
- Vanilla Extract
- Exhausted Ground Vanilla Pod
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)