Motta, Nestlé Gelato alla stracciatella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 57.6923076923077% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.7% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 8.32)
- Saint Amour Gâteau Au Fromage Blanc À La Vanille (Similarity score: 10.99)
- Crème Glacée Pistache Avec Éclats (Similarity score: 11.32)
- Les Glaces Du Verger Crème Glacée Pistache Avec Éclats (Similarity score: 11.32)
- Talenti Vanilla Blueberry Crumble Gelato, Vanilla Blueberry Crumble (Similarity score: 11.43)
- Strawberry Ice Cream Blended With Strawberry Pieces, Strawberry (Similarity score: 11.52)
- Safeway Select, Safeway Inc Eggnog Ice Cream (Similarity score: 11.80)
- Talenti Gelato (Similarity score: 11.87)
- Talenti Chocolate Mousse (Similarity score: 12.05)
- Invitation À La Ferme Creme Glacee Café (Similarity score: 12.14)
- Carte D'or Carte D'or Glace Crème Glacée Bio Vanille Douce De Sava 450ml (Similarity score: 12.25)
- Cameo Panna Cotta & Fruits Des Bois (Similarity score: 12.49)
- Invitation À La Ferme Crème Glacée Bio Au Café De Colombie (Similarity score: 12.86)
- Belle France Crème Glacée Au Café (Similarity score: 12.90)
- Casino Vanillé Pécan Sauce Caramel Au Beurre Salé & Éclats De Noix De Pécan Caramélisés (Similarity score: 12.93)
Ingredients List
- Emulsifier
- Sugar
- Glucose Syrup
- Cream
- Dextrose
- Butter
- Cocoa Paste
- Whey Powder
- Thickener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)