Honey roasted pecan gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 870kj (208 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 870kj (208 calories/kcal) |
| Fiber | 4.7 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 4.72g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.72g |
| Saturated Fat | 6.6g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 63.583815028901725% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 9 |
| Sodium | 52mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 24.53g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelato (Similarity score: 6.61)
- Premium Southern Roasted Pecan (Similarity score: 6.61)
- Safeway Select, Safeway Inc Eggnog Ice Cream (Similarity score: 11.27)
- Carte D'or Carte D'or Glace Crème Glacée Bio Vanille Douce De Sava 450ml (Similarity score: 11.88)
- Ice Cream (Similarity score: 12.17)
- Mamie Nova Coeur Liégeois Chocolat Coeur Menthe (Similarity score: 12.60)
- Erhard Kouglof (Similarity score: 12.62)
- Neapolitan Vanilla, Strawberry & Chocolate Premium Ice Cream, Neapolitan (Similarity score: 12.68)
- Ice Cream (Similarity score: 13.14)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 13.65)
- Picard La Vanille De Madagascar Pure Sélection (Similarity score: 13.73)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.92)
- Yuenqlinq's Ice Cream (Similarity score: 14.08)
- Cowboys Vanilla Bean Flavored Ice Cream (Similarity score: 14.08)
- 12 Petits Pots Crème Glacée Vanille " (Similarity score: 14.14)
Ingredients List
- Milk
- Salt
- Molasses
- Natural Flavouring
- E410
- Sunflower Lecithin
- E440a
- Cane Sugar
- Cream
- Coconut Oil
- Pecan Nut
- Chicory Root
- Dextrose
- Glucose
- Honey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)