Carte D'or Carte D'or Glace en Pot Façon Crumble aux Pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 7.4g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 67.27272727272727% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.3% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Double Rainbow Gourmet Ice Creams Inc Double Rainbow, Custard, Chocolate & Vanilla Malt (Similarity score: 9.17)
- Limited Edition Premium Ice Cream, Espresso Chip Iced Latte (Similarity score: 9.72)
- En Cuisine Creme Glacee Chocolat Blanc (Similarity score: 10.30)
- Cow Belle Chocolate Fudge Brownie Ice Cream, Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 10.33)
- Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 10.63)
- Ben & Jerry‘s Ben & Jerry's Glace En Pot Vegan Coconutterly Caramel'd (Similarity score: 10.66)
- Délice D'un Instant Crème Glacée Chocolat Morceaux De Brownies (Similarity score: 11.16)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 11.61)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 11.61)
- Cherry Vanilla Ice Cream (Similarity score: 11.77)
- Casino Crème Glacée Chocolat Copeaux De Chocolat Noir (Similarity score: 11.82)
- Leaderprice Crème Glacée Chocolat Avec Copeaux Chocolat Noir (Similarity score: 11.99)
- Lopez Island Creamery Ice Cream (Similarity score: 12.18)
- Lavender Organic Ice Cream (Similarity score: 12.19)
- Despar, Spar Tiramisù Premium (Similarity score: 12.19)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifier
- Stabiliser
- Cinnamon
- Hazelnut
- Natural Flavouring
- Acidity Regulator
- Salt
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Vanilla Extract
- Sugar
- Coconut Oil
- Sunflower Oil
- Glucose Fructose Syrup
- Wheat Flour
- Apple
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)