Lopez Island Creamery Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.19g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.19g |
| Saturated Fat | 10.64g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 10.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 56.896mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56.9mg |
| Sugars | 18.09g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Délice D'un Instant Crème Glacée Chocolat Morceaux De Brownies (Similarity score: 6.58)
- Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 7.85)
- Limited Edition Premium Ice Cream, Espresso Chip Iced Latte (Similarity score: 8.48)
- Double Rainbow Gourmet Ice Creams Inc Double Rainbow, Custard, Chocolate & Vanilla Malt (Similarity score: 8.50)
- Cherry Vanilla Ice Cream (Similarity score: 9.84)
- Giant Egale Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 11.02)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.02)
- Organic Milk Coffee Ice Cream, Milk Coffee (Similarity score: 11.45)
- Three Twins Ice Cream Mint Confetti Organic Ice Cream With Dark Chocolate Flecks, Mint Confetti (Similarity score: 12.08)
- En Cuisine Creme Glacee Chocolat Blanc (Similarity score: 12.13)
- Carte D'or Carte D'or Glace En Pot Façon Crumble Aux Pommes (Similarity score: 12.18)
- Ben & Jerry‘s Ben & Jerry's Glace En Pot Vegan Coconutterly Caramel'd (Similarity score: 12.23)
- Cow Belle Chocolate Fudge Brownie Ice Cream, Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 12.32)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Macadamia Nut Brittle (Similarity score: 12.48)
- Meine Kuchen Welt Erdbeer Sahne Jorte (Similarity score: 12.61)
Ingredients List
- Milk
- And Carrageenan
- Cream
- Sugar
- Nonfat Milk Solids
- Espresso Coffee
- Chocolate Pieces
- Egg Yolk
- Pure Vanilla
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)