Cherry vanilla ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.12g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.12g |
| Saturated Fat | 9.28g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64.31046431046431% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 57.6mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 57.6mg |
| Sugars | 21.65g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cow Belle Chocolate Fudge Brownie Ice Cream, Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 6.48)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Macadamia Nut Brittle (Similarity score: 6.54)
- Three Twins Ice Cream Mint Confetti Organic Ice Cream With Dark Chocolate Flecks, Mint Confetti (Similarity score: 6.73)
- Meine Kuchen Welt Erdbeer Sahne Jorte (Similarity score: 6.81)
- Eskigel Tartufo Nero (Similarity score: 7.54)
- Double Rainbow Gourmet Ice Creams Inc Double Rainbow, Custard, Chocolate & Vanilla Malt (Similarity score: 7.60)
- Spar Helado De Turrón (Similarity score: 8.57)
- Thiriet Crème Glacée À La Crème Fraîche Réglisse (avec De La Sauce Et Des Éclats Au Réglisse) (Similarity score: 9.76)
- Lopez Island Creamery Ice Cream (Similarity score: 9.84)
- Leaderprice Crème Glacée Chocolat Avec Copeaux Chocolat Noir (Similarity score: 9.87)
- Délice D'un Instant Crème Glacée Chocolat Morceaux De Brownies (Similarity score: 10.21)
- En Cuisine Creme Glacee Chocolat Blanc (Similarity score: 10.27)
- Ice Cream Strawberry Cheesecake (Similarity score: 10.55)
- Real Premium Heavenly Hash Chocolate Ice Cream With Velvety Marshmallow Swirls, Crunchy Almonds And Rich Fudge Chunks, Heavenly Hash (Similarity score: 10.76)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 11.49)
Ingredients List
- Cream
- Elderberry Juice
- Apple Juice
- Natural Flavouring
- Lemon Juice Concentrate
- E440a
- Skimmed Milk
- Sugar
- Black Cherry
- Egg Yolk
- Cherry
- Cherry Juice
- Vanilla Extract
- Chokeberry Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)