Celebrity Goat Cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 10.71g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.71g |
| Saturated Fat | 8.93g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 62.491252624212734% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 286mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 286mg |
| Sugars | 28.57g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Atalanta Corporation Goat Cheese (Similarity score: 0.00)
- Woolwich Dairy Inc Woolwich Dairy Inc , Chevrai Goat Cheese (Similarity score: 14.30)
- Casino Tourteau Fromagé (Similarity score: 20.98)
- Bake One Mini Cream Cheese Croissants (Similarity score: 25.87)
- Blueberry Vanilla Goat Cheese (4oz) (Similarity score: 26.79)
- Sas Brioches Fonteneau Chinois Pur Beurre Ces Le Pâtissière Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 27.37)
- Stone Ridge Creamery Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 27.46)
- Toupargel 10 Mini Pains Raisins (Similarity score: 28.07)
- Kemps Llc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 28.09)
- Market Basket Pie (Similarity score: 28.27)
- Truffle Goat Cheese (Similarity score: 29.03)
- Chompie's Cream Cheese (Similarity score: 29.93)
- Leclers Mini Tropeziennes (Similarity score: 30.03)
- Mini Tropéziennes (Similarity score: 30.03)
- Frosted Mini Donuts (Similarity score: 30.60)
Ingredients List
- Goat S Milk
- Dried Apple
- Apple Pieces
- Cinnamon
- Sea Salt
- Nutmeg
- Microbial Coagulating Enzyme
- Bacterial Culture
- E202
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)